A rock titkos üzenetei

 A rock egy könnyűzenei műfaj, mely a II. világháborút követő politikai feszültségek korában tört utat magának. A rock futótűzként terjedt és az 1960-as évekre meghódította az egész világot.

 

Amikor a rock-zene az 1960-as években új távlatokat nyitott meg a zenészek előtt, azok, akik féltek ennek a műfajnak a következményeitől, vagy ellenségesen viseltettek iránta, az ismeretlentől való félelem hatására gyorsan összekötötték azt „túlvilági kapcsolatokkal”. Ehhez még tápot adott az is, hogy sok zenész, élve a hang- és stúdiótechnika újabb lehetőségeivel, olyan hangzásokat próbált ki, amelyeknek elemeit nem lehetett kristálytisztán kihallani, ezért a rosszakarók „titkos üzeneteket” véltek felfedezni bennük.

6

 
Az egyik első ilyen szenzációt Paul McCartney-nek, a Beatles együttes tagjának állítólagos halála körüli rejtélyek jelentették 1969 őszén. Egy detroiti egyetemi lap dobta fel azt a hírt, amely szerint McCartney már 1966 novemberében meghalt egy autóbalesetben, a Beatles ezért is vonult vissza az élő koncertezéstől, hiszen a rajongók hamar rájöttek volna a turpisságra, a zenekarban pedig csak egy hasonmás pótolja őt. Ezt persze nem akarták nyíltan a rajongók tudtára hozni, de az azóta megjelent lemezeik borítóin és magukban a dalokban is számos utalást tettek erre.  Néhány ilyen „üzenet”: az 1967-es az A Day In The Life-ban „egy szerencsés fickó” szerepel, aki autóban lelte halálát, mert nem figyelt, hogy a lámpa pirosra váltott. Az ugyancsak 67-es Strawberry Fields Forever vége szintén elég kaotikus és egy sejtelmes hang a egyesek szerint azt mondja: „Eltemettem Pault”. Valakik szerint inkább valami süteménynevet motyog valaki... Az 1968-as Revolution 9-ban „elrejtették” egy baleset hangjait, a mentősök kiáltozásait, de ez csak akkor hallható, ha a felvételt visszafelé játsszuk le... A leghíresebb mindenképpen az 1969-es Abbey Road album borítója, amelyen a zenekar átmegy egy zebrán, de csak Paul van mezítláb - mint a halottak - és csak ő nem tart lépést a többiekkel, mert „ő már nincs ott”.

A Rolling Stones-t más oldalról közelítették meg. Nekik amúgy is már kezdettől fogva volt egy rosszfiú imázsuk. Játszottak dalokat a legendás Robert Johnsontól, aki a mendemondák szerint azután lett nagyszerű gitáros, hogy a clarksdale-i keresztútnál eladta a lelkét az ördögnek... Aztán megszületett legellentmondásosabb daluk, a Sympathy For The Devil, amelynek ihletője Mihail Bulgakov Mester és Margaritájának ördög-figurája, Woland.

6

 
A titkos üzenetekbajnoka kétségkívül az 1970-es években a Led Zeppelin lett. Jimmy Page-ről, az együttes vezetőjéről köztudott volt, hogy nagy rajongója a baljós mágusnak, Aleister Crowley-nak. A mágus egy idézete szerepel is a zenekar III. albumának (1970) borítóján, a IV. album (1971) belső borítóján szereplő Próféta-festmény pedig egy tarot-kártya nyomán készült. Ráadásul Page megvette Crowley egykori házát, a Loch Ness melletti, 13. században épült házat, amelynek amúgy is „elátkozott” híre volt. Ezért nem csoda, hogy sokan a IV. albumon felfedezték, hogy ha az utolsó dalt, a Stairway To Heavent visszafelé játsszák, akkor ez hallható: Sietek hozzád, Édes Sátánom és elhangzik az Ördög száma, a 666 is. Akkor a banda még elviccelte a dolgokat egy közleménnyel: A mi lemezjátszónk csak előrefelé működik”. Ezekre a „jelekre” azonban akkor figyeltek fel igazán az okkultizmus hívei, amikor az együttest sorozatban érték súlyos balesetek és betegségek. Ezzel az átokkal magyarázták 1977-ben Robert Plant ötéves fiának, Karacnak váratlan halálát, majd 1980-ban a dobos John Henry Bonham halálát is - ez utóbbi éppen Page egyik házában következett be. A Sátánnal való szövetség beteljesedett - mondták rá az ájtatosok, holott az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy előzőleg 4 liter vodkát ivott meg, ami azért nem kis teljesítmény…

A 70-es években ugyancsak divatba jöttek azoknak a rock-csillagoknak a földön túli üzenetei, akiknek halála nagy csapás volt rajongók milliói számára, és akiknek élete utolsó percei körül sem volt minden rendben. Ilyen „üzeneteket” kaptak például Elvis Presley hívei, a muzsikus 1977. augusztus 16-i halála után, másokhoz pedig Jim Morrison szólt a túlvilágról. Mindkét zenésszel kapcsolatban elterjedt az a hír, hogy nem is halt meg, csak megrendezte a halálát, hogy új életet kezdhessen, immár a rajongók áradata nélkül.

Forrás:www.netambulancia.hu

 

A rejtélyeknek még mindig nincs vége…

Egy közel négy évtizede feladott levél végre célt ért! John Lennon, a Beatles egykori tagja még 1971-ben adott fel egy levelet, melyet egy Steve Tilston nevű folkénekesnek címzett meg, és küldött el.

Lennon ebben a levélben arról írt, hogy Tilstonnak nem kell amiatt aggódnia, hogy a siker és a vagyon tönkreteszi majd pályafutását, és megváltoztatja a fontos dolgokat, amik az életében jelen vannak.

Az akkor mát világhírű zenész saját maga, valamint felesége, Yoko Ono nevében írta alá a levelet, amelyet pár hónappal azután adott postára, hogy a Beatles 1970-ben feloszlott. Lennon még címét és telefonszámát is megadta a fiatal tehetségnek.

John Lennon a ZigZag című magazinnak a londoni címére küldte a levelet, amelyben egy Tilstonnal készült interjút olvasott. A postára adott levél azonban soha nem ért el a folkénekeshez. Végül egy gyűjtő kezébe került, aki pár éve felvette a kapcsolatot Steve Tilstonnal, hogy megerősíttesse vele a levél hitelességét, így derült ki az is, hogy nem ért célt.

Yoko Ono megerősítette, hogy emlékszik arra, hogy Lennon írt az akkor 21 éves zenésznek. Mint mondta, nagy öröm számára, hogy újra láthatja Lennon sorait. Tilston azóta sikeres pályafutást tudhat a háta mögött, 21 lemeze jelent meg, és rajongói között tudhatja többek között Rod Stewartot is.

Forrás: www.kulturpart.hu

Fekete Ildikó

 -----------------------

Wan Rock (zenészek támogatása) - A Jövő Zenészeiért! - www.WanRock.mlap.hu

(Hangosítás/ Szerezés/ Reklámmarketing /Gitároktatás /Basszgitár oktatás /Zenészek támogatása )

Debrecenben Szinkronúszás/ Úszásedzés/ Úszásoktatás - www.wandkse.mlap.hu

Címkék: cikk 2011 by fekete ildikó

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://wansworld.blog.hu/api/trackback/id/tr293017150

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása